W JuraParku warsztaty mogą przybrać jedna z następujących form:
polegają na wypreparowaniu „szkieletu” dinozaura z gipsowego bloku. Uczestnicy warsztatów uzyskują informację o pracy paleontologów, poznają narzędzia ich pracy oraz etapy poszukiwań i sposoby zabezpieczeń cennych znalezisk. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymują „Dyplom Paleontologa”.
Polegają na malowaniu figurek dinozaurów lub amonitów. Podczas warsztatów uczestnicy poznają najbardziej znane rodzaje wymarłych zwierząt. Dowiadują się także m.in. skąd paleontolodzy czerpią wiedzę na temat ubarwienia dinozaurów i jak zbudowane były amonity.
W specjalnie przygotowanych korytach z płynącą wodą, dziecko posługując się misą oddziela „cenny kruszec” od pozostałych osadów. Dziecko przekonuje się jak pracochłonnym zajęciem jest poszukiwanie złota, uczy się cierpliwości w dążeniu do celu. Dziecko dowiaduje się gdzie pracują współcześnie poszukiwacze złota, poznaje pojęcie „gorączki złota”, dowiaduje się kiedy opłacalne jest wydobycie złota.
Każdy uczestnik otrzymuje foliowy woreczek z zapięciem, w którym może gromadzić ziarenka wypłukanego przez siebie „złota”. Po zakończonych zajęciach wręczane zostają certyfikaty poszukiwacza złota.
Po krótkim przygotowaniu teoretycznym uczestnicy warsztatów przystąpią do poszukiwania szkieletów dinozaurów ukrytych w piaskach znajdującego się na terenie JuraParku placu zabaw – soleckiej „Pustyni Gobi”. W czasie trwania „wykopalisk” młodzi poszukiwacze zapoznają się z terenową pracą paleontologa i stosowanymi przez niego narzędziami oraz dokonują kalsyfikacji odkrytego dinozaura.