Jurajskie Ogrody

Ogród zimowy

Znajduje się w oszklonej części Muzeum Ziemi. Tutaj mamy możliwość napotkania wielu gatunków egzotycznych i reliktowych roślin w tym takich, które zasiedlały środowisko lądowe w czasach panowania dinozaurów. Wśród paproci, które szczególny rozkwit przeżywały w okresie karbońskim (prawie 350 mln lat temu) kryje się dwumetrowy wij, zaś w pobliżu unoszą się gigantyczne praważki.

 

 


Jurajski Ogród Botaniczny

Jurajski Ogród Botaniczny w Solcu Kujawskim został otwarty 24 maja 2014 roku na terenie naszego JuraParku. Termin ten zbiegł się z 90 rocznicą powstania Lasów Państwowych. Powstał w części parku miejskiego będącego historyczną częścią Puszczy Bydgoskiej. Park ten wyróżnia nie tylko rzadko spotykany starodrzew sosnowy, ale także występujące w dużych ilościach gatunki drzew, krzewów. Wraz z różnorodnym poszyciem całość stanowi niezwykle ciekawą dendroflorę.

 

W czasie urządzania Jurajskiego Ogrodu Botanicznego dosadzono wiele drzew, krzewów i innych roślin, które dotychczas w Parku nie występowały. Usystematyzowano je w kilkunastu kolekcjach. Wśród nowych nasadzeń znajdują się cenne pojedyncze okazy kolekcjonerskie i egzotyczne. Całość liczy około 400 gatunków. Ozdobą Ogrodu jest największa w Polsce kolekcja roślinnych żywych skamieniałości.

Bazą Ogrodu są rosnące w Parku w warunkach naturalnych m.in.: sosna pospolita, dąb szypułkowy, buk pospolity, wiąz, robinia, grab, klon pospolity, brzoza, jarząb pospolity, czeremcha, olsza szara, kasztanowiec, poszycie leśne, paprocie, mchy, grzyby i rośliny wodne.

W środowisku tym zamieszkują drobne zwierzęta, w tym kilkanaście gatunków ptaków. Nasz Ogród stanowi atrakcyjne miejsce do nauki, rozrywki, wspólnych spacerów, i co najważniejsze, do odpoczynku w swoistym mikroklimacie leśnym.