Warsztaty edukacyjne

WARSZTATY, PRZEZNACZONE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ PRZEDSZKOLAKÓW, SĄ ŚWIETNĄ METODĄ PRZYSWAJANIA I UTRWALANIA WIEDZY POPRZEZ ZABAWĘ.

W JuraParku warsztaty mogą przybrać jedna z następujących form:

Warsztaty paleontologiczne

polegają na wypreparowaniu „szkieletu” dinozaura z gipsowego bloku. Uczestnicy warsztatów uzyskują informację o pracy paleontologów, poznają narzędzia ich pracy oraz etapy poszukiwań i sposoby zabezpieczeń cennych znalezisk.

Warsztaty plastyczno-paleontologiczne

Polegają na malowaniu figurek dinozaurów lub amonitów. Podczas warsztatów uczestnicy poznają najbardziej znane rodzaje wymarłych zwierząt. Dowiadują się także m.in. skąd paleontolodzy czerpią wiedzę na temat ubarwienia dinozaurów i jak zbudowane były amonity.

Płukanie „złota”

W specjalnie przygotowanych korytach z płynącą wodą, dziecko posługując się misą oddziela „cenny kruszec” od pozostałych osadów. Dziecko przekonuje się jak pracochłonnym zajęciem jest poszukiwanie złota, uczy się cierpliwości w dążeniu do celu. Dziecko dowiaduje się gdzie pracują współcześnie poszukiwacze złota, poznaje pojęcie „gorączki złota”, dowiaduje się kiedy opłacalne jest wydobycie złota. Każdy uczestnik otrzymuje foliowy woreczek z zapięciem, w którym może gromadzić ziarenka wypłukanego przez siebie „złota”.

Poszukiwanie dinozaurów na „Pustyni Gobi”

Po krótkim przygotowaniu teoretycznym uczestnicy warsztatów przystąpią do poszukiwania szkieletów dinozaurów ukrytych w piaskach znajdującego się na terenie JuraParku placu zabaw – soleckiej „Pustyni Gobi”. W czasie trwania „wykopalisk” młodzi poszukiwacze zapoznają się z terenową pracą paleontologa i stosowanymi przez niego narzędziami oraz dokonują klasyfikacji odkrytego dinozaura.

Warsztaty petrologiczne

Uczestnicy w praktyce dowiedzą się jak wygląda praca petrologa, za pomocą swych zmysłów odkryją barwę, gęstość, a nawet smak i zapach skał, a za pomocą światła UV zobaczą niewidzialny świat minerałów (grupa może liczyć maksymalnie 25 osób).

 

Ważne informacje:
aby uczestniczyć w warsztatach należy dokonać wcześniejszej rezerwacji,
zajęcia warsztatowe prowadzone są w grupach liczących do 50 osób,
warsztaty trwają ok. 30 – 40 minut.
cena warsztatów – 9zł/os.