Historia

O NAS

JuraPark Solec – to fascynujące miejsce, gdzie historia ożywa i dinozaury stają się rzeczywistością! Jesteśmy dumni z tego, że możemy zaprosić Cię do niezwykłego świata prehistorycznych stworzeń, których tajemnice czekają na odkrycie.

Przekraczając bramę parku przeniesiesz się w czasie do ery dinozaurów. Jest to także idealne miejsce na rodzinne wypady, szkolne wycieczki, urodziny czy imprezy firmowe. Przyjazna atmosfera, profesjonalna obsługa i bogate doświadczenie w organizacji wydarzeń sprawią, że każda wizyta w naszym parku będzie niezapomniana.

W JuraParku Solec znajdziesz szeroki wybór atrakcji dla wszystkich grup wiekowych
a nasza misja to nie tylko zapewnienie rozrywki, ale również edukacja i zachęcanie do pasji odkrywania. Stąd często przez nas powtarzane motto: „Bawimy ucząc, uczymy bawiąc”.

A jak to się zaczęło…?

Na początku był…JuraPark Bałtów – założony przez Stowarzyszenie Delta i otwarty w sierpniu 2004 r.  Więcej informacji o naszym parku – matce uzyskasz tutaj.

Kiedy padła decyzja o możliwości otwarcia kolejnego parku tematycznego Stowarzyszenie Delta przychyliło się propozycji władz miasta Solec Kujawski – w 2007 r. ruszyła budowa,
a otwarcie zaplanowano na wiosnę 2008 roku.

JuraPark Solec powstał na terenie starego parku miejskiego, będącego częścią Puszczy Bydgoskiej – ścieżka dydaktyczna wije się 1,5 km wśród wydm i sosen, co składa się na wyjątkowość obiektu. W centralnej części parku tematycznego zbudowano Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha – posiada ono jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce. Część
z nich zostało pozyskanych przez paleontologów pracujących w Stowarzyszeniu Delta
w ramach wypraw grupy Paleo Safari. Inne zostały wypożyczone w ramach współpracy
z instytucjami kultury i nauki oraz od osób prywatnych. Muzeum Ziemi oraz ścieżka dydaktyczna stanowią serce JuraParku Solec – wokół niego powstała infrastruktura gastronomiczna, plac zabaw, punkty z pamiątkami, Park Zabaw, Kino Emocji oraz najmłodsza nasza atrakcja – Polska w Miniaturze.

Zapraszamy Cię do zapoznania się z kalendarium – tutaj znajdziesz informacje o najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce od początku istnienia naszego parku.

1 maja 2008 r. – wielkie otwarcie JuraParku Solec – oddano do użytku turystów ścieżkę dydaktyczną z modelami dinozaurów, Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha z ogrodem zimowym, punkty gastronomiczne, pamiątki i plac zabaw. Wydarzenie to przyciągnęło do Solca Kujawskiego tysiące turystów głodnych wiedzy i nowych atrakcji.

Wrzesień 2008 r. – otwarcie Restauracji Jaskiniowej, klimatycznego miejsca działającego w ramach JuraParku Solec, a także niezależnie – przyciąga gości rozsmakowanych w kuchni polskiej, ceniących sobie wyjątkowy wystrój i wspaniałą obsługę.

Maj 2009 r. – poszerzono ofertę edukacyjną JuraParku Solec o szereg warsztatów oraz lekcji muzealnych, skierowaną głównie dla grup zorganizowanych. Oddano do użytku także pierwszą część Parku Zabaw, z trampolinami, kulkami, Euro Bungee, kolejką dla dzieci „Ciuchcia” oraz namiot gier.

Maj 2010 r. – otwarcie siostrzanego parku – JuraPark Krasiejów k./Opola.

Lato 2010 r. – oddanie do użytku drugiej części Parku Zabaw, dodano następujące atrakcje: karuzele łańcuchowe (mała i duża), karuzela dla najmłodszych „Słoniki”, tor
z samochodzikami, pływające kaczuszki, mini rollercoaster „Gąsienica”, „Statek Piracki” oraz dmuchane zamki i zjeżdżalnie.

Lata 2010 i 2011 – posiadaliśmy punkt handlowy w Toruniu, przy ul. Szerokiej.
W ofercie były pamiątki, biżuteria srebrna z krzemieniem pasiastym, porcelana z Ćmielowa, oraz najważniejsze: minerały i skamieniałości.

Wiosna 2011 r. – powstanie Kina Emocji – od tego momentu do spotkań z dinozaurami dochodzi nie tylko w Muzeum Ziemi i na ścieżce dydaktycznej. Atrakcja ta cieszy się niezmiennym zainteresowaniem.

Kwiecień 2012 r. – otwarcie punktu z pamiątkami w budynku Muzeum Ziemi – poszerzenie oferty o skamieniałości oraz minerały – raj dla wielbicieli geologii i paleontologii.

Sierpień – grudzień 2013 r. – Galeria Dinozaurów w CH Plaza w Toruniu. Była to wystawa czasowa dająca mieszkańcom Torunia możliwość bliższego zapoznania się z naszą działalnością.

Wiosna – lato 2014 r. – re-otwarcie Restauracji Jaskiniowej – stawiamy na kuchnię kujawską,
– poszerzenie oferty o Park Owadów w skali makro (dzisiaj znajdują się w Parku Zabaw),

– otwarcie Jurajskiego Ogrodu Botanicznego – JuraPark Solec zyskał setki nowych nasadzeń drzew i krzewów, opatrzonych opisami oraz z możliwością oprowadzania, a także  odsłonięcie granitowego Zegara Słonecznego, symbolu czasu,
– wzięliśmy udział w obchodach 10-lecia istnienia JuraParku Bałtów,

Lata 2015 – 2019 – stawiamy na edukację poprzez zabawę: bierzemy udział
w Piknikach Naukowych w Warszawie, prowadzimy lekcje i warsztaty wyjazdowe, prowadzimy zajęcia interdyscyplinarne z naszymi partnerami a dla turystów odwiedzających nasz park stajemy się „Rodzinnym miejscem dobrej przygody”,

Wiosna 2021 r. – powstaje Polska w Miniaturze – poprzez modele najpiękniejszych polskich i krzyżackich zamków pragniemy przybliżyć odwiedzającym bogatą historię naszego kraju.

 

Dlatego przyjedź do JuraParku Solec i pozwól, abyśmy zabrali Cię w podróż przez czasi przestrzeń, gdzie dinozaury rządzą światem. Przygotuj się na niezwykłe przygody, fascynujące odkrycia i mnóstwo wrażeń, które zostaną z Tobą na zawsze.
Zapraszamy do odkrywania tajemnic naszej planety w JuraParku Solec!